powiększ... Wszystko zaczęło się w Rudzie Śląskiej. Klub "Pulsar" był miejscem prób zespołów Big Tu Tu, Dinx Band i Lean Back, z których w 1988 roku powstał zespół Gang Olsena. Już sama nazwa grupy sugerowała charakter i "założenia programowe" Gangu: bawić siebie i publiczność!

Zafascynowani muzyką Blues Brothers, Jamesa Browna, Lynyrd Skynyrd i innych wykonawców z pogranicza soulu, rocka i rhythm & blues'a bardzo szybko określili swój styl i dopracowali się własnego wizerunku scenicznego. Spontanicza zabawa na scenie, poparta dobrym warsztatem muzycznym zaowocowała pierwszym miejscem na "Młodzieżowych Spotkaniach Muzycznych" w Chojnowie. Tam właśnie nastąpił oficjalny debiut Gangu Olsena. Każdy następny rok działalności zespołu przynosił nowe sukcesy: 1989 - zwycięstwo w eliminacjach Rawy Blues i entuzjastycznie przyjęty występ na głównej scenie festiwalowej w katowickim "Spodku", 1990 - wyróżnienie na festiwalu w Jarocinie, 1991 - debiutancki album "GO!", którym Gang Olsena ostatecznie zjednał sobie krytyków i nowe rzesze fanów. Swoją klasę "Gangsterzy" potwierdzili na koncercie "Rock Noc" w trakcie Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Prawdziwymi hitami okazały się "Białe Myszy Dzi-kie Koty" i "Martwe Neony Mojego Miasta". Rok 1993 przyniósł nową płytę zespołu: "Dzika Wolność". Tym razem muzyka na płycie wskazywała na coraz większe fascynacje rockiem i muzyką soul. Przebojowe "Czuła jest noc" i "Uwierz Mi, Zacznij Żyć" długo gościły na wielu listach przebojów.

powiększ... Bezprecedensowa formuła koncertów, bigbandowy skład zespołu (od 8 do 13 muzyków!) oraz emanująca ze sceny radość grania sprawiły, że Gang Olsena jest entuzjastycznie przyjmowany na każdym koncercie. Zespół, jako jeden z nielicznych, jest zapraszany co roku na organizowany przez Jurka Owsiaka "Przystanek Woodstock", oraz jest obecny na wszystkich dużych imprezach bluesowych i rockowych w kraju (Olsztyńskie Noce Bluesowe, wspomniana Rawa Blues, festiwale w Brodnicy, Bolesławcu, Jarocinie, Poznaniu...i Piknik Country w Mrągowie).

Rok 1998 był pracowity w karierze zespołu. Gangsterzy zagrali ponad 70 koncertów, w tym benefis Katarzyny Gärtner (Kraków, Teatr "Stu"), jubileusz Karin Stanek, z przyjaciółmi nagrali piosenkę "Boże Narodzenie". W roku 1999 w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca, odbył się koncert z okazji X-lecia zespołu. Udział w imprezie wzięła cała czołówka polskiej sceny bluesowej, a atrakcji było co niemiara!

Rok 2000 zaczął się od wydania nowej płyty "Raycowny Rhythm & Blues". Muzyka na niej jest bardziej dojrzała i wyrafinowana niż wcześniejsze produkcje. Do pracy nad płytą zespół zaprosił wielu gości i wszyscy zgodnie twierdzą, że powrót do korzeni i prawdziwego rhythm & bluesa jest zgodny z trendami na światowym rynku muzycznym. Płyta jest "czadowa i rajcowna"! Nastały czasy, gdy ludzie ponownie zapragnęli się bawić przy melodyjnych i rytmicznych numerach. Nowy album Gangu wychodzi temu na przeciw.

W maju 2001r. podczas trasy "Pocztowa Majówka" w której oprócz Gangu Olsena brali również udział: Lady Pank, Urszula i Krzysztof Krawczyk, po raz pierwszy odbyło się spotkanie Krawczyk - Gang. Wtedy to własnie po zobaczeniu Gangu w akcji Krawczyk zaprosił zespół do swojej posiadłości pod Łodzią, gdzie po kilku wizytach zapadła decycja o wspólnych niezobowiązujących planach, dotyczących wspólnych tras i ewentualnych nagrań. Dalsze koncerty min. na "Blues Express" w Zakrzewie, "Blues nad Bobrem" w Bolesławcu, czy największej imprezie w Polsce czyli "Przystanku Woodstock" tylko wzmocniły pozycję zespołu na krajowej scenie. Wtedy też zespół wszedł do studia rejestrować kolejną płytę. Po raz kolejny też jesienią zagrali koncerty w słowackich Levicach.

Kolejne dwa lata upłynęły przy pracy nad nową płytą (planowo miała ukazać się jesienią 2003r) i zagraniu bardzo wielu koncertach w całym kraju, z których najważniejszym był lipcowy występ na Festiwalu im.Ryśka Riedla "Ku Przestrodze"

c.d.n.
Fragment filmu o festiwalu w Jarocinie z roku 1990.

Festiwal w Opolu rok 1991. Utwór "Blues, który mówi o tym, że"

Początek koncertu w zabrzańskim DMiT z okazji 10.lecia zespołu.

Karin Stanek % Gang Olsena - "300 tysięcy gitar".

GANG OLSENA © 2013
made by J.Frychel