Story

Historia, która trwa nadal...

Pomimo upływu 3 dekad zespół nadal koncertuje, bawi siebie i innych. 

Wszystko zaczęło się w Rudzie Śląskiej. Klub „Pulsar” był miejscem prób zespołów Big Tu Tu, Dinx Band i Lean Back, z których w 1988 roku powstał zespół Gang Olsena. Już sama nazwa grupy sugerowała charakter i „założenia programowe” Gangu: bawić siebie i publiczność! Zafascynowani muzyką Blues Brothers, Jamesa Browna, Lynyrd Skynyrd i innych wykonawców z pogranicza soulu, rocka i rhythm & blues’a bardzo szybko określili swój styl i dopracowali się własnego wizerunku scenicznego. Spontaniczna zabawa na scenie, poparta dobrym warsztatem muzycznym zaowocowała pierwszym miejscem na „Młodzieżowych Spotkaniach Muzycznych” w Chojnowie. Tam właśnie nastąpił oficjalny debiut Gangu Olsena. 

Każdy następny rok działalności zespołu przynosił nowe sukcesy: 1989 – zwycięstwo w eliminacjach Rawy Blues i entuzjastycznie przyjęty występ na głównej scenie festiwalowej w katowickim „Spodku”, 1990 – wyróżnienie na festiwalu w Jarocinie, 1991 – debiutancki album „GO!”, którym Gang Olsena ostatecznie zjednał sobie krytyków i nowe rzesze fanów. Swoją klasę „Gangsterzy” potwierdzili na koncercie „Rock Noc” w trakcie Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Prawdziwymi hitami okazały się „Białe Myszy Dzikie Koty” i „Martwe Neony Mojego Miasta”. Rok 1993 przyniósł nową płytę zespołu: „Dzika Wolność”. Tym razem muzyka na płycie wskazywała na coraz większe fascynacje rockiem i muzyką soul. Przebojowe „Czuła jest noc” i „Uwierz Mi, Zacznij Żyć” długo gościły na wielu listach przebojów. Bezprecedensowa formuła koncertów, bigbandowy skład zespołu (od 8 do 13 muzyków!) oraz emanująca ze sceny radość grania sprawiły, że Gang Olsena jest entuzjastycznie przyjmowany na każdym koncercie. Zespół, jako jeden z nielicznych, jest zapraszany co roku na organizowany przez Jurka Owsiaka „Przystanek Woodstock”, oraz jest obecny na wszystkich dużych imprezach bluesowych i rockowych w kraju (Olsztyńskie Noce Bluesowe, wspomniana Rawa Blues, festiwale w Brodnicy, Bolesławcu, Jarocinie, Poznaniu…i Piknik Country w Mrągowie).

Rok 1998 był pracowity w karierze zespołu. Gangsterzy zagrali ponad 70 koncertów, w tym benefis Katarzyny Gärtner (Kraków, Teatr „Stu”), jubileusz Karin Stanek, z przyjaciółmi nagrali piosenkę „Boże Narodzenie”. W roku 1999 w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca, odbył się koncert z okazji X-lecia zespołu. Udział w imprezie wzięła cała czołówka polskiej sceny bluesowej, a atrakcji było co niemiara!

Rok 2000 zaczął się od wydania nowej płyty „Raycowny Rhythm & Blues”. Muzyka na niej jest bardziej dojrzała i wyrafinowana niż wcześniejsze produkcje. Do pracy nad płytą zespół zaprosił wielu gości i wszyscy zgodnie twierdzą, że powrót do korzeni i prawdziwego rhythm & bluesa jest zgodny z trendami na światowym rynku muzycznym. Płyta jest „czadowa i rajcowna”! Nastały czasy, gdy ludzie ponownie zapragnęli się bawić przy melodyjnych i rytmicznych numerach. Nowy album Gangu wychodzi temu na przeciw.

W maju 2001r. podczas trasy „Pocztowa Majówka” w której oprócz Gangu Olsena brali również udział: Lady Pank, Urszula i Krzysztof Krawczyk, po raz pierwszy odbyło się spotkanie Krawczyk – Gang. Wtedy to własnie po zobaczeniu Gangu w akcji Krawczyk zaprosił zespół do swojej posiadłości pod Łodzią, gdzie po kilku wizytach zapadła decycja o wspólnych niezobowiązujących planach, dotyczących wspólnych tras i ewentualnych nagrań. Dalsze koncerty min. na „Blues Express” w Zakrzewie, „Blues nad Bobrem” w Bolesławcu, czy największej imprezie w Polsce czyli „Przystanku Woodstock” tylko wzmocniły pozycję zespołu na krajowej scenie. Wtedy też zespół wszedł do studia rejestrować kolejną płytę. Po raz kolejny też jesienią zagrali koncerty w słowackich Levicach.

Kolejne dwa lata upłynęły przy pracy nad nową płytą (planowo miała ukazać się jesienią 2003r) i zagraniu bardzo wielu koncertach w całym kraju, z których najważniejszym był lipcowy występ na Festiwalu im.Ryśka Riedla „Ku Przestrodze”

c.d.n.

Odtwórz wideo
Odtwórz wideo
Odtwórz wideo
Odtwórz wideo
Odtwórz wideo
Odtwórz wideo
Odtwórz wideo
Odtwórz wideo
COPYRIGHT © 2019 I GANG OLSENA

OFICJALNA STRONA ZESPOŁU GANG OLSENA

Created by Janusz Frychel JF MUVi Studio